nica has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Megamind

Megamind

2010
×
Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Maid Sama!

Maid Sama!

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loki

Loki

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
Edit this entry  
10
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
Edit this entry  
10
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sightless

Sightless

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Transformers

Transformers

2007
×
½
Edit this entry  
23
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Edit this entry  
14
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Edit this entry  
13
Cars 3

Cars 3

2017
×
Read the review Edit this entry