Matt has logged 71 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
28
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Climates

Climates

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
27
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The River

The River

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
Poison

Poison

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★
Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Without a Clue

Without a Clue

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hen in the Wind

A Hen in the Wind

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Love Before Breakfast

Love Before Breakfast

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Cure for Pokeritis

A Cure for Pokeritis

1912
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Daisy Doodad's Dial

Daisy Doodad's Dial

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anna Karenina

Anna Karenina

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★½
Edit this entry  
14
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night After Night

Night After Night

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Female

Female

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry