Matt has logged 598 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spare Time

Spare Time

1939
×
Edit this entry  
31
Mischief Night

Mischief Night

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Making Fashion

Making Fashion

1938
×
Edit this entry  
31
The Farm

The Farm

1938
×
Edit this entry  
31
HIV - The Musical

HIV - The Musical

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Penny Journey

Penny Journey

1938
×
Edit this entry  
31
The Story of the Wheel

The Story of the Wheel

1934
×
Edit this entry  
31
Locomotives

Locomotives

1934
×
Edit this entry  
31
Speaking from America

Speaking from America

1938
×
Edit this entry  
31
Farewell Topsails

Farewell Topsails

1937
×
Edit this entry  
30
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Post-Haste

Post-Haste

1934
×
Read the review Edit this entry  
30
The Undefeated

The Undefeated

1969
×
★★★
Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lemmy

Lemmy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kettles on Old MacDonald's Farm

The Kettles on Old MacDonald's Farm

1957
×
★★★
Edit this entry  
28
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Kettles in the Ozarks

The Kettles in the Ozarks

1956
×
★★½
Edit this entry  
27
A Man's Neck

A Man's Neck

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ma and Pa Kettle at Waikiki

Ma and Pa Kettle at Waikiki

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
A Bronx Morning

A Bronx Morning

1931
×
Edit this entry  
27
Mechanical Principles

Mechanical Principles

1930
×
Edit this entry  
26
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
David Cross: Bigger and Blackerer

David Cross: Bigger and Blackerer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ma and Pa Kettle at Home

Ma and Pa Kettle at Home

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Skyscraper Symphony

Skyscraper Symphony

1929
×
Edit this entry  
20
The Dark House

The Dark House

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
Edit this entry  
20
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Edit this entry  
19
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
19
Manhatta

Manhatta

1921
×
Edit this entry  
18
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pina

Pina

2011
×
Edit this entry  
13
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★
Edit this entry  
12
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Disenchanted

The Disenchanted

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Single Girl

A Single Girl

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
There's No Time For Love, Charlie Brown

There's No Time For Love, Charlie Brown

1973
×
★★★½
Edit this entry