Ryan has logged 33 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chantal Akerman, From Here

Chantal Akerman, From Here

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Güeros

Güeros

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry