Ryan has logged 408 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Academy of Muses

The Academy of Muses

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
To Lavoisier, Who Died in the Reign of Terror

To Lavoisier, Who Died in the Reign of Terror

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Neruda

Neruda

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Viva

Viva

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Slow Ahead

Dead Slow Ahead

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
13th

13th

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hospital

Hospital

1970
×
★★★½
Edit this entry  
12
High School

High School

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★½
Edit this entry  
10
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Edit this entry