Sort by

Neven has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Box

Box

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Moon

The Moon

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
12:01 PM

12:01 PM

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heaven

Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold Lazarus

Cold Lazarus

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Karaoke

Karaoke

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Pure Formality

A Pure Formality

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Panic

Panic

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Cold Night's Death

A Cold Night's Death

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Vigil

Vigil

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Navigator: A Medieval Odyssey

The Navigator: A Medieval Odyssey

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry