• The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★★

    fun , awesome , surprising , explosive and bloody

    James Gunn is Genius

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★

    This was so close to be perfection

  • RBG

    RBG

    ★★★★

    she would be pround what happend today

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★★

    This movie is worth of all hype its getting . it made me really scared and edge on my seat to the end. this is horror / triller done right in every ways possible and did twist of old tale into modern storytelling

    Elisabeth Moss is one of best actresses in this generation and she not disappoints in this one too , you can feel when she is scared and you feel when she is victorious against treat

  • Tove

    Tove

    ★★★★

    Tove tells story about woman behind moomins , or did this tell story about woman who is failed for artist but still going , or is this story of woman who finds her sexually identity? well its all of those things and even more

    Acting in this is really top notch , alma pöysti as tove is amazing and IS her. her love interest played by alweys fantastic krista kosonen who once again proofs to be one of best actresses in finland but this movie is almas movie through and through
    One of best Finnish movies this year !!

  • The Renovation

    The Renovation

    Mitä mä just katsoin?

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Happy 51th birthday, Bong Joon-ho <3

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    This movie is not those who just want watch movie and forget about it when thay are watched it. Charlie Kaufman's humor is dark and twisted and even if he did not wrote this himself you can see why he picked this book to make movie whit

    Couple played by brillant Jessie Buckley and wonderful Jesse Plemons who is really underrated actor who needs more love are on the way meet mans parents and when thay get there gonna happen lot of unsedeling things.

    I had big smile on my face after i watched this , best movies of this year for sure

  • Chef

    Chef

    ★★★★★

    I have not long time come across more relaxing movie like this i can say masterpiece of cooking movies

    its funny , its hartwarming , it makes you hungry when you watching cooking.

  • Hiroshima Mon Amour

    Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

    Near perfect character movie whit likable two leads , A French actress filming an anti-war film in Hiroshima has an affair with a married Japanese architect as they share their differing perspectives on war.

    Emmanuelle Riva and Eiji Okada's chemstry is wonderful to watch

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★½

    This version of emma was more like it , i really liked delightful vibe that this movie had to offer , Gwyneth Paltrow one had really boring aura to it that bothered me and i may be bies because i like more anya-taylor joy as actress then Gwyneth

  • A Time to Kill

    A Time to Kill

    ★★★★★

    This movie is really hard watch because movies themes are relevant of today as well

    One of those movies that you feel uncomfortable to watch and you will hate some characters but that is good thing because that makes good actor when you hate their characters