neonghostwolf has logged 318 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Tommy and the Wildcat

Tommy and the Wildcat

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Christmas Story

Christmas Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Master Cheng

Master Cheng

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
½
Edit this entry  
05
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
25
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gumnaam

Gumnaam

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★½
Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fido

Fido

2006
×
★★★★
Edit this entry