Caio has logged 139 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Happy Ending

Happy Ending

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Take Me Somewhere Nice

Take Me Somewhere Nice

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
City Lights

City Lights

1931
×
★★½
Edit this entry  
29
211

211

2018
×
½
Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
05
28 Days

28 Days

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
30
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blood and Sand

Blood and Sand

1941
×
★★
Edit this entry  
28
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry