Nathan has logged 41 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
No No: A Dockumentary

No No: A Dockumentary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Longest Week

The Longest Week

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
When a Man Loves a Woman

When a Man Loves a Woman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twister

Twister

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
State and Main

State and Main

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strangers with Candy

Strangers with Candy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Montana

Montana

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knuckleball!

Knuckleball!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kink

Kink

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Brony Tale

A Brony Tale

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arena

Arena

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Trust Me

Trust Me

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My New Gun

My New Gun

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Think You Really Know Me: The Gary Wilson Story

You Think You Really Know Me: The Gary Wilson Story

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rob the Mob

Rob the Mob

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Informers

The Informers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Harold

Harold

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry