• No Time to Die

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Help

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • Boiling Point

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Pig

    ★★★½

  • Red Rocket

    ★★★

  • A Hero

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★

  • Luca

    ★★★½

  • Time

    ★★★★

  • The Underground Railroad

    ★★★★

  • I'm Your Man

    ★★½

  • Petite Maman

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Mass

    ★★★★½

  • Flee

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • The Dig

    ★★★

  • The Stand

    ★★★½

  • Education

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Riders of Justice

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Earwig and the Witch

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Undine

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Time

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Better Days

    ★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★