• He's All That

    He's All That

    A horror classic

  • Redline

    Redline

    ★★★★½

    Absolutely incredible! The animation was amazing and the world was so over the top in the best way. Felt like a sugar rush.

  • Hackers

    Hackers

    ★★★½

    A corny movie but a new favorite. Don’t take it too seriously and you’ll have a great time. Lots of style and even more charm.

  • The Fly

    The Fly

    ★★★½

    buzz buzz

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    This shit was heartbreaking. I couldn’t help but relate to the main character, Ruben. The desperation specifically. Trying so hard to hold on to what his life was like before, grasping at straws and looking for any way to go back and when he finally realizes that everything he can do won’t even come close to making things how used to be, I couldn’t help but sob.

    My father told me the other day that we have bad ears, and…

  • Along Came a Spider

    Along Came a Spider

    It’s clear to me that nobody in this movie had ever used a computer

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Rating this movie was hard. If I was born in 1920 and saw it when it came out in 1941, I would probably think that it was the greatest movie of all time. Some of the shots were amazing and the lighting was particularly special. The hand painted backdrops were also  incredibly detailed. But I’m not watching in the 1940’s, I’m watching in 2020 and attention spans are not nearly what they used to be. Maybe fatigue was an issue…

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Anne Hathaway is a legend for this. Same with Meryl, obviously. A fun movie from the mid 2000s that must have introduced millions of kids to the world of fashion. I’ll admit that it hit harder in my 20s then when my mom forced me to watch it back in 2007, or 8 w,hen it was on abc family, lifetime, oxygen, whatever television station moms were watching at that time. The ending confused me though, are they insinuating that she’s…

  • Double Jeopardy

    Double Jeopardy

    ★★★½

    I love how movies from the 90s sound and look. They’re not shot on film or dubbed on lousy mics because of artistic choice but out of necessity and it creates a warmth that feels more genuine than movies shot like that today. This one had me hooked the whole time. The first half moved fast and I mean REALLY FAST. At first I thought it was a little off putting, and granted it took away from the emotion I…

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★½

    Eye opening, and terrifying. It’s weird rating a doc but woulda given it 4 stars if it weren’t for the cringe re-enactments. Definitely think everyone needs to watch this one tho.

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    Man, when I tell you I fucking criiiiiied

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    Visual cocaine. Someone gave the Safdie brothers a real budget and they fucking deserved it. This is how they win.