Nashville has logged 53 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Rich Hill

Rich Hill

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Deleted Magic

Star Wars: Deleted Magic

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mercy

Mercy

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Day the Series Stopped

The Day the Series Stopped

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★½
Edit this entry  
04
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pact II

The Pact II

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry