nanci has logged 157 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Animals

Animals

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Saddest Boy in the World

The Saddest Boy in the World

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry