Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Matango

Matango

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Trial

The Trial

1962
×
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bones

Bones

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Edit this entry  
10
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
Edit this entry  
09
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
Edit this entry  
27
Altered States

Altered States

1980
×
Edit this entry  
27
Antiporno

Antiporno

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
Edit this entry  
23
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
Edit this entry  
22
Exotica

Exotica

1994
×
Edit this entry  
19
Them!

Them!

1954
×
Edit this entry  
17
Pixote

Pixote

1981
×
Read the review Edit this entry  
15
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Walker

Walker

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
Gamera 2: Attack of the Legion

Gamera 2: Attack of the Legion

1996
×
Edit this entry  
11
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
Read prior review Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read prior review Edit this entry  
06
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Edit this entry  
06
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
Edit this entry  
04
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Edit this entry  
30
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
F9

F9

2021
×
Edit this entry  
22
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry