• Ghostbox Cowboy

    Ghostbox Cowboy

    ★★★★

    surreal dystopian vision of trying to get rich quick in the global marketplace and the dangers that come with it ...some lynch/later korine vibes meets the impending doom & dread of a movie like good time ..def recommend

  • F for Fake

    F for Fake

    ★★★★★

    incredible experimental doc where you don’t know what’s real or fake! orson welles is the coolest

  • Taste of Cherry

    Taste of Cherry

    ★★★★★

    this unique movie contains the great existential questioning of a tarkovsky and stretches time like minimal music... it was intriguing and beautiful and deep but didn’t give too much away. pretty much entirely dialogue driven yet i was on the edge of my seat... i don’t think i’ll forget the experience of watching it

  • The Man Without a Past

    The Man Without a Past

    ★★★★

    Kaurismäki does it again. God bless the salvation army

  • The Purple Rose of Cairo

    The Purple Rose of Cairo

    ★★★★★

    top 3 woody allen

  • Idiocracy

    Idiocracy

    ★★★★

    a riveting documentary

  • They Came Together

    They Came Together

    ★★★★★

    my fav comedy of the last 10 years

  • Slave to the Grind

    Slave to the Grind

    ★★★

    although the director spent way too much time on anal cunt & brutal truth and completely left out assück i still found this pretty entertaining. now i’m currently flipping back and forth between immortal fate & discordance axis discographies which is not a bad thing...

    plus it’s on youtube !

  • The Ice Storm

    The Ice Storm

    ★★★★

    a coming of age story for every single character. perfect snowstorm movie

  • Surfarara

    Surfarara

    ★★★★★

    all of these shorts are unreal & unforgettable. deceptively simple.. strikingly beautiful

  • The Gift

    The Gift

    ★★★½

    movie scared me a couple times for real... and tbh i’ve always kinda felt like the arrested development guy is probably a jerk irl so i kinda loved watching his life fall apart lol 🥴

  • Big Night

    Big Night

    ★★★★

    a real comfort movie. great cast and some hilarious, touching moments. love the brothers dynamic and the goofy italian accents. gotta make this dish called “timpano” someday ..looks like nytimes has a recipe 😋