• Moxie

    ★★½

  • Heaven's Gate: The Cult of Cults

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Honest Thief

  • The Half of It

    ★★★½

  • The Trip to Greece

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • Feels Good Man

    ★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Assassins

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Relic

    ★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • The Dissident

    ★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★½

  • The Assistant

  • Diego Maradona

    ★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Lucky Grandma

    ★★★★

  • Everybody's Everything

    ★★★½

  • The Quake

    ★★★

  • Milford Graves Full Mantis

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Ash Is Purest White

    ★★★★★

  • Slave to the Grind

    ★★★

  • Ghostbox Cowboy

    ★★★★

  • Lords of Chaos

    ★★★½

  • The Commuter

    ★★★½

  • Ryuichi Sakamoto: Coda

    ★★★★½

  • In the Fade

    ★★★½

  • The Square

    ★★★★★

  • It Comes at Night

    ★★

  • Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy

    ★★★

  • The Party

    ★★½

  • The Other Side of Hope

    ★★★★½

  • Long Strange Trip

    ★★★★

  • Lights Out

    ★★★½

  • Sour Grapes

    ★★★½

  • Things to Come

    ★★★★★

  • Kedi

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • The Wave

    ★★★★

  • The Gift

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★

  • The Invitation

  • They Came Together

    ★★★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★

  • The Guest

  • Coherence

    ★★★

  • World War Z

    ★★★★★

  • Sightseers

    ★★★★

  • The Possession

    ★★★

  • Margaret

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★½

  • Le Havre

    ★★★★★

  • Pina

    ★★★★

  • Cave of Forgotten Dreams

    ★★★★

  • The Trip

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★

  • Happy-Go-Lucky

    ★★★★

  • Taken

    ★★

  • Paprika

    ★★★

  • Idiocracy

    ★★★★

  • Art School Confidential

    ★★★

  • Old Joy

    ★★★★