nhl has logged 195 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
After Earth

After Earth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Happening

The Happening

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her Blue Sky

Her Blue Sky

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Invitation to Hell

Invitation to Hell

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cruella 2

Cruella 2

×
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saw

Saw

2003
×
Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry