nadine has logged 33 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: Pryde of the X-Men

X-Men: Pryde of the X-Men

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Truth About the Harry Quebert Affair

The Truth About the Harry Quebert Affair

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry