MylesK has logged 223 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
G.I. Blues

G.I. Blues

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
Read the review Edit this entry  
08
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
1982

1982

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cheetah Girls 2

The Cheetah Girls 2

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cheetah Girls: One World

The Cheetah Girls: One World

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiss Kiss

Kiss Kiss

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Adam

Adam

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
College

College

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry