Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Double Patty

Double Patty

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My First Time

My First Time

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ayaneh

Ayaneh

2019
×
Edit this entry  
21
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eye for an Eye

Eye for an Eye

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Astralium

Astralium

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Taming the Garden

Taming the Garden

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yellow Cat

Yellow Cat

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Couch

Couch

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yoo Byung Jae: Discomfort Zone

Yoo Byung Jae: Discomfort Zone

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Where Is Marta?

Where Is Marta?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bean

Bean

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fi

Fi

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aglaée

Aglaée

2010
×
Edit this entry  
17
The Cryptic Innocence

The Cryptic Innocence

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
history of japan

history of japan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Edit this entry  
17
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
27th of Shaban

27th of Shaban

2019
×
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy for It

Crazy for It

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Missing You

Missing You

2015
×
Edit this entry  
17
Afraid

Afraid

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Edit this entry  
16
Bridge 1B

Bridge 1B

2015
×
Edit this entry  
16
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry