• The Matrix Resurrections

    ½

  • Dave Chappelle: The Closer

  • Dune

    ★½

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • Candyman

  • Titane

    ★★★

  • Benedetta

    ★★★★

  • Annette

    ★★

  • No Sudden Move

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • Terra Femme

    ★★★★½

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★½

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★★

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

  • Framing Britney Spears

  • Judas and the Black Messiah

  • All Light, Everywhere

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★½

  • Red, White and Blue

    ★½

  • Mangrove

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • I Care a Lot

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★½

  • The Inheritance

    ★★★★

  • Never Gonna Snow Again

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ½

  • Class Action Park

    ★★★

  • Perfect Fifths

    ★★★★½

  • Athlete A

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★

  • Ricky Powell: The Individualist

    ★★★½

  • The Last Dance

    ★★½

  • Days

    ★★★★

  • Speer Goes to Hollywood

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★

  • The American Sector

    ★★★★

  • Eyimofe (This Is My Desire)

    ★★★½

  • The Photograph

    ½

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ½

  • Promising Young Woman

  • Possessor

    ★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★

  • Residue

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Cuties

    ★½

  • Be Water

    ★★★½

  • 1917

    ★★

  • Dark Waters

    ★★★

  • Queen & Slim

    ½

  • 21 Bridges

    ½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Who Killed Malcolm X?

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Dishwasher

    ★★

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★

  • Harriet

    ½

  • Anne at 13,000 Ft.

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ½

  • Dolemite Is My Name

    ½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • The Lost Okoroshi

    ★★★★

  • Hustlers

    ★½

  • American Skin

    ½

  • Joker

  • Waves

    ½

  • Uncut Gems

    ★★½