Sort by

Michael has logged 57 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
Edit this entry  
29
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
Edit this entry  
29
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Read the review Edit this entry  
27
BZV

BZV

2010
×
Edit this entry  
27
Union

Union

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Brown Thrasher

Brown Thrasher

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Three Quarters

Three Quarters

2015
×
Edit this entry  
27
Old Cat

Old Cat

2009
×
Edit this entry  
27
Erie

Erie

2010
×
Edit this entry  
26
Spicebush

Spicebush

2005
×
Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
23
Irradiated

Irradiated

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Filming Othello

Filming Othello

1978
×
Edit this entry  
21
Cuatro paredes

Cuatro paredes

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Making a Diagonal With Music

Making a Diagonal With Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Othello

Othello

1951
×
Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Edit this entry  
18
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
Edit this entry  
16
Al largo

Al largo

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
Edit this entry  
14
Curly Takes a Bath by the Sea

Curly Takes a Bath by the Sea

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Mighty Flash

Mighty Flash

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Land in Sight

Land in Sight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
Edit this entry  
10
The Red Filter is Withdrawn.

The Red Filter is Withdrawn.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Scents That Carry Through Walls

The Scents That Carry Through Walls

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
June July

June July

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Well-Prepared Citizen's Solution

The Well-Prepared Citizen's Solution

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
In Our Nature

In Our Nature

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Depths

Depths

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Make Sure the Sea Is Still There

Make Sure the Sea Is Still There

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Forever

Forever

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Messages 3

Messages 3

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Messages 2

Messages 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Messages

Messages

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Its a condition

Its a condition

2018
×
Edit this entry  
08
It makes me wanna

It makes me wanna

2017
×
Edit this entry  
08
7-7-94 For my babe

7-7-94 For my babe

2018
×
Edit this entry  
08
10:28,30

10:28,30

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Two Sons and a River of Blood

Two Sons and a River of Blood

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Sunken Films

Sunken Films

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Wild Girl

Wild Girl

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sol de Campinas

Sol de Campinas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry