Merlin has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kangaroo Chronicles

The Kangaroo Chronicles

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
29
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Downfall

Downfall

2004
×
Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

1954
×
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Soul Reaper

Soul Reaper

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry