• All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★½

    Visuals were decent. Music was awful. The script seemed a bit vague and the transitions between scenes with dialogue and scenes overlayed with music were very uncomfortable.
    I guess everyone has relationships like this in their 20s. Seems inevitable that people split as they continue their own individual paths of discovery, a road that is still quite long when you are only 21 for instance.
    Swift’s music is terrible tho. Complete dog water.
    If you watch this, mute the video and it will undoubtedly improve the experience.

  • The New World

    The New World

    ★★★★½

    Excuse my previous review. I was simply being daft. This movie is as close to an “epic” as Malick will get (you could probably make an argument the thin red line but I prefer this) and that alone gives this film status. It’s a romance, but unlike anything else in the genre. Malick has more god-shots than tfue and that’s a fact.

    "I touched her long ago without knowing her name." - John Rolfe

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    Makes me 😍.

  • Searching for Sugar Man

    Searching for Sugar Man

    ★★★★½

    One of the most brilliant stories to actually be true.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    The main narrative coming out after this films release is that Villeneuve sacrificed story for visuals.
    I don’t really get that. 
    I don’t know if people were expecting the movie to be like that AWEFUL trailer where Jason Mamoa thinks he’s in an American Pie sequel or something but yeah, spoiler, this movie actually has a somewhat ominous tone. 
    The exposition was heavy in the beginning but I appreciated that after that the only time we heard more world building…

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★★★★

    Thematically similar to First Reformed except it leaves out religion and deals with regret of past wrongdoings. Performances were great (yes, even Haddish). Ending gave me Irishman vibes but I’m sure that just a coincidence.

  • The Velvet Underground

    The Velvet Underground

    ★★★★

    Too often I feel like music docs are more about the music than the people making the music. This film isn’t that. It’s all about the 60s New York art scene and the people who created it. Instead of collecting tons of archive footage and then meticulously selecting only the relevant bits, Haynes throws it all in there by split screening throughout almost the whole movie. 
    The opening few minutes gave me proper shivers as well.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★½

    Extremely underwhelming. Went for more of a B movie vibe than the last movie which was slick and witty. I was not down for anything of that flashback nonsense. Leave the first movie alone thanks. Not nearly enough JLC here. Hope she is actually in Ends. 

    Does evil die tonight?

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Fukunaga was able to create such a perfect atmosphere for Daniel Craig’s “Bond”, and we've seen him do many different styles already, that it makes me wonder if he’s a bit of a chameleon director. Not a bad thing necessarily but something to note for future projects.
    He gets the scale and spectacle right. All the grandeur associated with Bond is accessible. It’s only really in the third act that this the film didn’t work for me. The build up was…

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★★½

    Movie rules.
    Great tracks.
    SPOOKY SEASON IS HERE!

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    I really enjoyed the ambiguity of this movie. It takes the theory of “show don’t tell” to a different level. You see Gawain's anxieties portrayed in real time instead if him just confessing them. 
    I think this is why the “IMDb community” didn’t really like this movie because generally people don’t like to feel lost in a movie. But here, Crowley might even be intentionally trying to make you feel lost, as Gawain is. 
    Visual storytelling done very well.


    BONUS RATING: 9/10 - Sure, the fox can talk but is he saying anything?

  • Mad Max

    Mad Max

    ★★★★½

    Rather than dumping a whole lot of exposition on you, mad max shows it’s dystopian nature through the degradation of law and order. Continually going back to the “halls of justice” arch reminds the viewer that this land was once exactly how society is today. 
    Also it’s just a cool movie. Mel Gibson used to be a human and stuff.