Rafael has logged 120 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Catwoman

Catwoman

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horizon Line

Horizon Line

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Siberia

Siberia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hans

Hans

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Piazza Vittorio

Piazza Vittorio

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alive in France

Alive in France

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Searching for Padre Pio

Searching for Padre Pio

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Curtiz

Curtiz

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry