Rafael has logged 121 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lone Wolf McQuade

Lone Wolf McQuade

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Missing in Action

Missing in Action

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Delta Force

The Delta Force

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Age of Samurai: Battle for Japan

Age of Samurai: Battle for Japan

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Josep

Josep

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Quentin Tarantino: 20 Years of Filmmaking

Quentin Tarantino: 20 Years of Filmmaking

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Rich or Die Tryin'

Get Rich or Die Tryin'

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Horror of It All

The Horror of It All

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Look, Up in the Sky! The Amazing Story of Superman

Look, Up in the Sky! The Amazing Story of Superman

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder Among the Mormons

Murder Among the Mormons

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heart of Batman

Heart of Batman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Secret Origin: The Story of DC Comics

Secret Origin: The Story of DC Comics

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nine Muses of Star Empire

Nine Muses of Star Empire

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spring Night, Summer Night

Spring Night, Summer Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beirut

Beirut

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Call

The Call

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vanishing on 7th Street

Vanishing on 7th Street

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Accidents

Happy Accidents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Next Stop Wonderland

Next Stop Wonderland

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry