Malachi has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Every Single Night

Every Single Night

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tulpa

Tulpa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prologue

Prologue

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cino

Cino

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
12
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry