Sort by

Elliott C has logged 355 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry