Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★★½

  • Beastie Boys Story

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★

  • One Hour Photo

    ★★★★

  • The Karate Kid Part II

    ★★★★

  • La Bamba

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

The Karate Kid

Jan 5

Last Film

One Hour Photo

May 9

Genres, countries & languages

Action
15 films
Drama
13 films
Adventure
13 films
Sci Fi
10 films
Comedy
8 films
Family
5 films
Animation
4 films
Music
3 films
Fantasy
3 films
Crime
3 films
USA
26 films
Japan
2 films
UK
2 films
France
1 film
Singapore
1 film
India
1 film
Monaco
1 film
English
26 films
French
4 films
Japanese
3 films
Russian
2 films
Hindi
2 films
Urdu
1 film
Vietnamese
1 film
Arabic
1 film
Xhosa
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 28

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Benjamin’s most liked review

Big Trouble in Little China

★★★½

a lot of fun, I like that jack burton is an absolute dumbass. I legitimately love the cinematography on this one, the colouring makes my brain go :)

More reviews

Benjamin’s most liked list

alien movies

personal ranking of da alien movies, if you disagree you are unbased if you agree you are based

More lists

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Garfield
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

La Bamba
Average weighted rating:

3.4

Films Benjamin watched in 2021

  • One Hour Photo
  • The White Tiger
  • Captain America: The First Avenger
  • Beastie Boys Story
  • Garfield
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Deadpool 2
  • Juno
  • Avengers: Endgame
  • Godzilla vs. Kong
  • Zack Snyder's Justice League
  • WandaVision
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Big Trouble in Little China
  • The Wolf of Wall Street
  • La Haine
  • Full Metal Jacket
  • The Last Samurai
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Soul
  • La Bamba
  • Ready Player One
  • The Karate Kid Part II
  • The Karate Kid

World map

Highly rated films Benjamin is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more