Highest rated films

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Host

    ★★★★

  • Tigertail

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Spree

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Transformers: Revenge of the Fallen

    ★★★★★

  • You Don't Mess with the Zohan

    ★★★★★

  • The Exorcist III

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 105 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Jan 3

Most Watched

Star Wars: The Rise of Skywalker

3 times

Akira

twice

Last Film

You Don't Mess with the Zohan

Dec 20

Genres, countries & languages

Drama
42 films
Action
39 films
Comedy
37 films
Sci Fi
29 films
Adventure
24 films
Thriller
21 films
Crime
17 films
Horror
12 films
Fantasy
10 films
Romance
10 films
USA
84 films
UK
13 films
Japan
6 films
Germany
4 films
Canada
4 films
Australia
3 films
Hong Kong
3 films
New Zealand
3 films
South Korea
3 films
China
2 films
English
96 films
Japanese
9 films
Spanish
8 films
German
7 films
French
7 films
Italian
4 films
Chinese
4 films
Korean
4 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 156

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Benjamin’s most liked review

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★★

okay, really fucking dumb but I had far more fun this time, still super fucking dumb and not actually good

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Dead
Average weighted rating:

3.1

Films Benjamin watched in 2020

  • You Don't Mess with the Zohan
  • Back to the Future
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Akira
  • Bumblebee
  • Akira
  • Cuties
  • Mulan
  • Dead
  • Bill & Ted Face the Music
  • American Psycho
  • Host
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Spree
  • The Platform
  • The Big Lebowski
  • Baby Driver
  • Project Power
  • Moonlight
  • Tigertail
  • The Old Guard
  • Da 5 Bloods
  • Once Were Warriors
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Peninsula
  • Fight Club
  • Top Gun
  • The Exorcist III
  • Chungking Express
  • Fallen Angels
  • Taxi Driver
  • Ex Machina
  • 1 Dimension
  • Room
  • Chef
  • Apollo 13
  • Event Horizon
  • Ocean Waves
  • Catch Me If You Can
  • Train to Busan
  • Couples Retreat
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Star Wars: The Clone Wars
  • The Black Hole
  • Blue Thunder
  • Beetlejuice
  • Elysium
  • Doctor Strange
  • Ghost
  • Marriage Story
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Out of Shadows
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • The Graduate
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Blues Brothers
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Dirty Grandpa
  • Bicycle Thieves
  • A Hard Day's Night
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Jackass Number Two
  • Jackass: The Movie
  • Raiders of the Lost Ark
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Solo: A Star Wars Story
  • Aliens
  • The Matrix
  • Last Action Hero
  • Austin Powers in Goldmember
  • Captain Phillips
  • Sully
  • Good Boys
  • Lost in Translation
  • Paterson
  • Super Dark Times
  • Zombieland
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Game Night
  • Gran Torino
  • The Hateful Eight
  • Dolemite Is My Name
  • Se7en
  • American History X
  • Thoroughbreds
  • The Toxic Avenger
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Don't Breathe
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Guns Akimbo
  • Jojo Rabbit
  • Super Mario Bros.
  • Sonic the Hedgehog
  • The Room
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • Cats
  • Cars
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Knocked Up
  • The Nice Guys
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

World map

Highly rated films Benjamin is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more