Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Upgrade

    ★★★★½

  • Bumblebee

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Freddy Got Fingered

    ★★★★★

  • Love on a Leash

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 118 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Bright

Jan 2

Most Watched

Bumblebee

twice

Upgrade

twice

Avengers: Infinity War

twice

Pacific Rim

twice

Solo: A Star Wars Story

twice

Last Film

First Man

Dec 30

Genres, countries & languages

Sci Fi
57 films
Action
56 films
Adventure
51 films
Comedy
30 films
Thriller
27 films
Drama
23 films
Crime
14 films
Horror
13 films
Fantasy
9 films
Animation
9 films
USA
110 films
UK
21 films
Canada
7 films
Japan
7 films
China
7 films
Australia
4 films
Germany
4 films
New Zealand
3 films
Spain
2 films
France
2 films
English
112 films
Russian
9 films
French
8 films
Japanese
7 films
German
6 films
Italian
6 films
Spanish
5 films
Chinese
3 films
Xhosa
2 films
Latin
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 72

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Benjamin’s most liked review

Love on a Leash

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

wo
Of

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Superman IV: The Quest for Peace
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Older Than Ireland
Average weighted rating:

3.6

Films Benjamin watched in 2018

  • First Man
  • Weird Science
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Quiet Earth
  • Bumblebee
  • Bumblebee
  • Looper
  • Mortal Engines
  • Cloverfield
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Bohemian Rhapsody
  • 6 Days to Air: The Making of South Park
  • The Founder
  • Overlord
  • Super Mario Bros.
  • Three Quarters
  • Trees Down Here
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Your Name.
  • Upgrade
  • Hereditary
  • Passengers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Independence Day
  • Requiem for a Dream
  • Labyrinth
  • Dragon Ball GT: A Hero's Legacy
  • Upgrade
  • RoboCop 2
  • It's Complicated
  • Zoolander 2
  • Speed 2: Cruise Control
  • Dirty Harry
  • The Breakfast Club
  • Hush
  • The Predator
  • Predators
  • Predator
  • Predator 2
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Hot Fuzz
  • Mad Max: Fury Road
  • The Night Before
  • Dom Hemingway
  • Snatch
  • Avengers: Infinity War
  • Dragon Ball Z: Resurrection 'F'
  • Dragon Ball Z: Battle of Gods
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • BlacKkKlansman
  • Speed
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Blade Runner 2049
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Eraserhead
  • Unforgiven
  • Wanted
  • Transformers: The Premake
  • Pacific Rim
  • Transformers: Age of Extinction
  • The Martian
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Fly II
  • The Fly
  • Incredibles 2
  • Batman Begins
  • The Brady Bunch Movie
  • The Lego Movie
  • Top Gun
  • Love on a Leash
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Nice Guys
  • Matchstick Men
  • Alien³
  • Solo: A Star Wars Story
  • Solo: A Star Wars Story
  • Isle of Dogs
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool 2
  • Deadpool
  • The Karate Kid
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Star Wars
  • Transformers: The Last Knight
  • Avengers: Infinity War
  • Aliens
  • The People vs. George Lucas
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Starship Troopers
  • Superman IV: The Quest for Peace
  • Donnie Brasco
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Kung Fu Panda 3
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Transformers: The Movie
  • Ready Player One
  • Pacific Rim: Uprising
  • Cowboys & Aliens
  • Freddy Got Fingered
  • Robot Jox
  • Pacific Rim
  • Annihilation
  • High Noon
  • The Director and the Jedi
  • Get Out
  • Older Than Ireland
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Inglourious Basterds
  • Lady Bird
  • Paddington 2
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Transformers
  • Power Rangers
  • Django Unchained
  • Bright

World map

Highly rated films Benjamin is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more