Highest rated films

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • It

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • Miami Connection

    ★★★★★

  • Buffalo Running

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • The Conjuring 2

    ★★★★½

  • Kung Fury

    ★★★★½

  • Man vs. Snake

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 78 Films watched
  • 6.5 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Buffalo Running

Dec 3

Most Watched

Dragon Ball Z: Battle of Gods

twice

Last Film

Stealth

Dec 29

Genres, countries & languages

Action
45 films
Sci Fi
45 films
Adventure
34 films
Comedy
17 films
Horror
17 films
Drama
15 films
Fantasy
14 films
Thriller
13 films
Animation
7 films
Mystery
7 films
USA
72 films
UK
10 films
Japan
5 films
Canada
5 films
New Zealand
4 films
Australia
3 films
Hong Kong
2 films
Hungary
1 film
Indonesia
1 film
Germany
1 film
English
72 films
Japanese
8 films
German
6 films
Russian
5 films
Spanish
4 films
French
3 films
Italian
2 films
Romanian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Benjamin’s most liked review

Highs and lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Aliens vs Predator: Requiem
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Man vs. Snake
Average weighted rating:

3.4

Films Benjamin watched in 2017

  • Stealth
  • Spider-Man 3
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Alien³
  • Ed Wood
  • Transformers
  • The Final Destination
  • In a Heartbeat
  • Doom
  • Miami Connection
  • Super 8
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Captain America: The First Avenger
  • The Cabin in the Woods
  • The Avengers
  • It
  • Prometheus
  • The Dark Knight Rises
  • Wreck-It Ralph
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Dragon Ball Z: Battle of Gods
  • Iron Man 3
  • The Conjuring
  • The Wind Rises
  • The Wolverine
  • Oculus
  • Gravity
  • Curse of Chucky
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Ender's Game
  • What We Do in the Shadows
  • RoboCop
  • The Lego Movie
  • Captain America: The Winter Soldier
  • X-Men: Days of Future Past
  • Transformers: Age of Extinction
  • Angry Video Game Nerd: The Movie
  • Guardians of the Galaxy
  • Nightcrawler
  • Annabelle
  • John Wick
  • Interstellar
  • Dumb and Dumber To
  • Dope
  • Dragon Ball Z: Battle of Gods
  • Dragon Ball Z: Resurrection 'F'
  • Avengers: Age of Ultron
  • Mad Max: Fury Road
  • Kung Fury
  • Jurassic World
  • Terminator Genisys
  • Man vs. Snake
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Space Cop
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Deadpool
  • Captain America: Civil War
  • The Conjuring 2
  • Shin Godzilla
  • Suicide Squad
  • Arrival
  • Deepwater Horizon
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Logan
  • Kong: Skull Island
  • The Disaster Artist
  • Life
  • Alien: Covenant
  • Transformers: The Last Knight
  • Spider-Man: Homecoming
  • Blade Runner 2049
  • The Babysitter
  • Thor: Ragnarok
  • Justice League
  • Murder on the Orient Express
  • Lady Terminator
  • Buffalo Running

World map

Highly rated films Benjamin is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more