Glenn has logged 34 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
27
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
09
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King Kong

King Kong

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry