Mo has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
13
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Opening Night

Opening Night

1977
×
Edit this entry  
03
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read prior review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Babylon

Babylon

1980
×
Read the review Edit this entry  
05
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
Read the review Edit this entry  
01
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
La Notte

La Notte

1961
×
Read the review Edit this entry  
15
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry