Highest rated films

  • The Dig

    ★★★★

  • Wrath of Man

    ★★★★

  • Long Story Short

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Antichrist

    ★★★★★

  • Gattaca

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 185 Films watched
  • 26.4 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

100 Things

Jan 1

Last Film

Pillow Talk

Jul 21

Genres, countries & languages

Drama
93 films
Thriller
66 films
Crime
44 films
Comedy
41 films
Action
38 films
Mystery
30 films
Romance
26 films
Sci Fi
18 films
Horror
18 films
Adventure
16 films
USA
93 films
Germany
44 films
France
37 films
UK
35 films
Italy
24 films
Canada
7 films
Japan
6 films
Poland
4 films
Belgium
4 films
Sweden
4 films
English
130 films
German
47 films
French
31 films
Italian
21 films
Spanish
14 films
Russian
8 films
Swedish
5 films
Arabic
5 films
Polish
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Philipp’s most liked review

Kill List

Kill List

★★★★

Holy fuck. Ben Wheatley ist ja nun kein Unbekannter im abseitigen Kino. Nach „High Rise“ und „Free Fire“ nun mein dritter Film des Regisseurs. Aber dieser traf mich mit voller Wucht. So dunkel und böse, ein Schlag in die Magengrube.  Dabei beginnt der Film völlig normal als scheinbares Beziehungsdrama, schlägt…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Highlander II: The Quickening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Scala Adieu - Von Windeln verweht

Films Philipp watched in 2021

  • Pillow Talk
  • Dream Horse
  • Midnight Lace
  • Wrath of Man
  • The Courier
  • Long Story Short
  • Christine
  • Klute
  • Caliber 9
  • Plan 9 from Outer Space
  • Nomadland
  • Another Round
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Deliverance
  • The People vs. Fritz Bauer
  • Shadowing the Third Man
  • Femme Fatale
  • Laura
  • The Case Is Closed, Forget It
  • Juggernaut
  • The Party 2
  • Death of a Corrupt Man
  • Au Revoir les Enfants
  • Gigantic
  • The Golden Glove
  • The Great Silence
  • Johnny Guitar
  • The Big Heat
  • Duel at Diablo
  • Lili Marleen
  • The Outlaw Josey Wales
  • Maniac
  • Repo Man
  • A Quiet Place
  • Beneath the Planet of the Apes
  • The Legend of Tarzan
  • Robin Hood
  • Winchester '73
  • The War of the Roses
  • Fanny and Alexander
  • Searching for Ingmar Bergman
  • Edward and Caroline
  • The Bride Wore Black
  • Sorcerers: A Conversation with William Friedkin and Nicolas Winding Refn
  • The Most Dangerous Game
  • Drive
  • Mirror
  • Midnight Run
  • Suck Me Shakespeer 3
  • The Eiger Sanction
  • The Semolina Dumpling Affair
  • Hitler's Hollywood
  • The Double Life of Véronique
  • The Draughtsman's Contract
  • Slaughter
  • From Here to Eternity
  • Army of Shadows
  • Night and the City
  • Boar's Head, Rare
  • They Called Him Bulldozer
  • Ballermann 6
  • From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses
  • The Case of the Scorpion's Tail
  • The Trial
  • The Train
  • The Enigma of Kaspar Hauser
  • The Challenge
  • Pale Rider
  • Before Midnight
  • Antichrist
  • And Tomorrow the Entire World
  • Snake Eyes
  • Universal Soldier
  • Diamonds Are Forever
  • Mr. Klein
  • Double Indemnity
  • Winter Potato Dumplings
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • Boss Level
  • Foreign Correspondent
  • Nomads
  • Highlander II: The Quickening
  • L'Avventura
  • Alien
  • Roma
  • Cul-de-sac
  • Quiz Show
  • Casino Royale
  • Cold War
  • Kill List
  • Dampfnudelblues
  • Phantom Thread
  • The Relic
  • Krakatit
  • The Killers
  • The Florida Project
  • 11.22.63
  • The Time Machine
  • Bullet to the Head
  • Homefront
  • Thief
  • Mirage
  • Edge of Tomorrow
  • Gattaca
  • Once Upon a Time in the West
  • Maybe... Maybe Not
  • The Cannonball Run
  • Across 110th Street
  • Dark Blue
  • Crash
  • Naked Lunch
  • Shattered
  • The Lobster
  • Based on a True Story
  • Greenland
  • Dracula
  • Winter Light
  • Criss Cross
  • The Burglars
  • Spellbound
  • Detective
  • Lara
  • 12 Angry Men
  • Black Gravel
  • Pauline at the Beach
  • if....
  • Shallow Grave
  • Tolkien
  • Puzzle
  • Seven Blood-Stained Orchids
  • Infernal Affairs
  • Evil Dead II
  • Into the Night
  • By the Grace of God
  • Scala Adieu - Von Windeln verweht
  • Smoke
  • Possessor
  • The Last Metro
  • Déjà Vu
  • The Raid 2
  • The Dark Mirror
  • Hangmen Also Die!
  • The Million Eyes of Sumuru
  • Beloved Sisters
  • The Battle Over Citizen Kane
  • My Voyage to Italy
  • Gravity
  • The Dig
  • The Hunt
  • Dead Ringers
  • 25 km/h
  • Paddington 2
  • Frankfurt: The Face of a City
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Taken 3
  • The Death of Stalin
  • The Concert
  • Solaris
  • Beyond the Wall
  • 66 kinos
  • Psycho II
  • Quai des Orfèvres
  • Marie-Octobre
  • Brief Encounter
  • xXx
  • Tommaso
  • Execution Squad
  • Gambit
  • Ida
  • Angels of the Street
  • Eye of the Cat
  • Faces
  • Shadows
  • Two-Minute Warning
  • Raiders of the Lost Ark
  • Le Cercle Rouge
  • The Affairs of Julie
  • North by Northwest
  • Suck Me Shakespeer 2
  • Die Supernasen
  • Suck Me Shakespeer
  • Otto - The Alien from East Frisia
  • Otto - The New Movie
  • The Most Beautiful Day
  • 100 Things

World map

Highly rated films Philipp is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more