Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★½

  • Undine

    ★★★★½

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★★

  • Exile

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 220 Films watched
  • 18.3 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Double Impact

Jan 4

Last Film

The Passenger

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
103 films
Thriller
93 films
Action
88 films
Crime
55 films
Comedy
36 films
Adventure
34 films
Sci Fi
32 films
Horror
26 films
History
20 films
Romance
18 films
USA
158 films
UK
36 films
Germany
35 films
France
26 films
Italy
16 films
China
11 films
Canada
9 films
Spain
5 films
Australia
4 films
South Korea
3 films
English
191 films
German
46 films
French
38 films
Spanish
23 films
Italian
20 films
Russian
12 films
Korean
6 films
Chinese
6 films
Japanese
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Primal
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Bad Boy Lemke

Films Philipp watched in 2020

  • The Passenger
  • Knife in the Head
  • Diabolique
  • Zazie dans le Métro
  • Le Trou
  • Mephisto
  • Frankenstein
  • Coming to America
  • Frantz
  • Mank
  • American Ninja
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Smokey and the Bandit
  • Léon Morin, Priest
  • Mission: Impossible III
  • Highlander
  • Midway
  • Funny Face
  • The Karate Kid
  • Manta, Manta
  • Red Sparrow
  • Tightrope
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • A Perfect Crime
  • Coffy
  • Crank
  • The Murderers Are Among Us
  • Sky Without Stars
  • Speed
  • Wayne's World
  • Roman Holiday
  • The Day After Tomorrow
  • The 'Burbs
  • Hunter Will Get You
  • Maximum Risk
  • The House That Screamed
  • Blade
  • Blind Fury
  • Enter the Dragon
  • Outland
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Double Trouble
  • Raw Deal
  • Last Action Hero
  • Purple Noon
  • Lethal Obsession
  • The Heiress
  • I... For Icarus
  • The Hunt for Red October
  • It's for Your Own Good
  • Dawn of the Dead
  • Sneakers
  • Get Carter
  • A River Runs Through It
  • The Mortuary Collection
  • The Boys from Brazil
  • Suspiria
  • The Cassandra Crossing
  • Alien³
  • Fatal Attraction
  • Paul
  • Face/Off
  • Final Score
  • Freejack
  • Enfant Terrible
  • Dark Waters
  • Poseidon
  • Astronaut
  • Bad Boy Lemke
  • Sully
  • Apollo 11
  • Misbehaviour
  • Seberg
  • Spectre
  • The Outpost
  • Corpus Christi
  • The Social Dilemma
  • Rambo III
  • Rosemary
  • The Devil Strikes at Night
  • The Personal History of David Copperfield
  • Mission: Impossible
  • Salt
  • Coogan's Bluff
  • Tomorrow Never Dies
  • Love Sarah
  • Black Panther
  • Schlingensief – A Voice That Shook the Silence
  • The Expendables
  • Tenet
  • Jurassic Park
  • Eagle Eye
  • Flash Gordon
  • Exile
  • Twister
  • The Bodyguard
  • I.T.
  • The Hitcher
  • The Punisher
  • The Sicilian Clan
  • Young Frankenstein
  • The Traitor
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • At Eternity's Gate
  • The Thing
  • Primal
  • Aquaman
  • Elysium
  • The Lost Boys
  • Foxy Brown
  • The Third Man
  • Family Plot
  • The Exchange Student
  • A Hidden Life
  • Death Wish
  • The Gauntlet
  • The King of Staten Island
  • Beverly Hills Cop II
  • Midnight Express
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Inglorious Bastards
  • Dirty Harry
  • Un Flic
  • Revolver
  • Hard Target
  • The Matrix
  • Radioactive
  • Dragged Across Concrete
  • Toy Soldiers
  • Moon 44
  • Unhinged
  • Commando
  • The Untouchables
  • Berlin Chamissoplatz
  • Berlin Alexanderplatz
  • The Salesman
  • Jaws
  • The Empire Strikes Back
  • Guilty by Suspicion
  • Wolfen
  • Venom
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Annihilation
  • Undine
  • Passengers
  • Music Box
  • Midnight in Paris
  • Stanley Kubrick: A Life in Pictures
  • Bombshell
  • Easy Rider
  • Swimming Pool
  • Jackie Brown
  • Great Freedom No. 7
  • State of Grace
  • Hotel Mumbai
  • Sunset Boulevard
  • Kingdom of the Spiders
  • Bad Boys for Life
  • The Host
  • Woman in Gold
  • The Magnificent Seven
  • The Defiant Ones
  • The Long Good Friday
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Ace in the Hole
  • I Am Not Your Negro
  • Godzilla
  • A Prayer for the Dying
  • Inception
  • Dreamcatcher
  • I Know What You Did Last Summer
  • Justice League
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Spider-Man
  • Shaft
  • The Chaser
  • Collateral Beauty
  • Rambo: Last Blood
  • Gemini Man
  • Marked for Death
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • The Player
  • Crawl
  • Incredibles 2
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Contagion
  • Blame Game
  • For Sama
  • Captain Marvel
  • Ender's Game
  • Winter's Tale
  • The White Crow
  • The Invisible Man
  • Emma.
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • Parasite
  • Titanic
  • I, Tonya
  • Les Misérables
  • An Officer and a Spy
  • Little Women
  • Richard Jewell

See all 220

World map

Highly rated films Philipp is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more