Highest rated films

  • Joker

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The Report

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • The Fearless Vampire Killers

    ★★★★★

  • Bugsy

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Life

    ★★★★

  • Pride

    ★★★★

  • Sudden Impact

    ★★★★

  • The Front Runner

    ★★★★

  • The White Rose

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Life

Oct 7

Last Film

The Great Gatsby

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
22 films
Thriller
15 films
Action
13 films
Crime
11 films
Comedy
9 films
History
8 films
Horror
6 films
Adventure
4 films
Sci Fi
3 films
Romance
3 films
USA
30 films
UK
12 films
Germany
5 films
France
3 films
Canada
2 films
Czechia
2 films
Spain
1 film
Hungary
1 film
China
1 film
English
36 films
German
9 films
Arabic
5 films
French
5 films
Japanese
4 films
Spanish
3 films
Italian
3 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Philipp’s most liked review

Life

Life

★★★★

Daniel Espinosa's "Alien" und "Zehn Kleine Negerlein" Mix ist ein superspannender und extrem gut gefilmter Science Fiction Thriller mit einer Cast aus tollen Schauspielern, allen voran Jake Gyllenhaal, Ryan Reynolds und Rebecca Furgoson. Der Film baut kontinuierlich Spannung auf, und das Monster ist ein fieses kleines Ding. Starker Film!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Class Reunion 1.0
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The White Rose
Average weighted rating:

3.4

Films Philipp watched in 2019

  • The Great Gatsby
  • The Fearless Vampire Killers
  • Gothika
  • Judy
  • Charlie's Angels
  • Wonder Wheel
  • How About Adolf?
  • Motherless Brooklyn
  • Class Reunion 1.0
  • A Rainy Day in New York
  • The Lighthouse
  • Dracula
  • 7 Days in Entebbe
  • Bugsy
  • The Irishman
  • Ford v Ferrari
  • Zombieland: Double Tap
  • A Beautiful Mind
  • Terminator: Dark Fate
  • The Report
  • Star Wars: The Force Awakens
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Dolemite Is My Name
  • The Baader Meinhof Complex
  • Pride
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Skyfall
  • Above the Law
  • Joker
  • The Front Runner
  • Unlocked
  • Dunkirk
  • Sudden Impact
  • The White Rose
  • The Dark Knight
  • Central Intelligence
  • The Keeper
  • Serenity
  • Life

World map

Highly rated films Philipp is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more