Philipp has logged 252 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
We Are Young. We Are Strong.

We Are Young. We Are Strong.

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunshine Reggae auf Ibiza

Sunshine Reggae auf Ibiza

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How About Adolf?

How About Adolf?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dear Thomas

Dear Thomas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
June Again

June Again

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Convoy

Convoy

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Game

The Royal Game

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry