Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
23

23

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sunlit Night

The Sunlit Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Run Hide Fight

Run Hide Fight

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Long Story Short

Long Story Short

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadowing the Third Man

Shadowing the Third Man

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Case Is Closed, Forget It

The Case Is Closed, Forget It

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Party 2

The Party 2

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death of a Corrupt Man

Death of a Corrupt Man

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gigantic

Gigantic

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Duel at Diablo

Duel at Diablo

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lili Marleen

Lili Marleen

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry