Sort by

MovieGenius has logged 324 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
After Hours

After Hours

1985
×
Read prior review Edit this entry  
30
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
Edit this entry  
29
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
Read prior review Edit this entry  
27
Challenger

Challenger

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
David Bowie: Finding Fame

David Bowie: Finding Fame

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Made in U.S.A.

Made in U.S.A.

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
24
Every Which Way But Loose

Every Which Way But Loose

1978
×
Edit this entry  
23
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
Edit this entry  
19
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read prior review Edit this entry  
18
Dan Soder: Son of a Gary

Dan Soder: Son of a Gary

2019
×
Edit this entry  
18
Belichick & Saban: The Art of Coaching

Belichick & Saban: The Art of Coaching

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Jiminy Glick in Lalawood

Jiminy Glick in Lalawood

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Edit this entry  
11
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Beyond

The Beyond

1981
×
Read the review Edit this entry  
10
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bill Burr Presents Jessica Kirson: Talking to Myself

Bill Burr Presents Jessica Kirson: Talking to Myself

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Pizza Time

Pizza Time

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
She's Having a Baby

She's Having a Baby

1988
×
Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Over the Limit

Over the Limit

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Precious

Precious

2009
×
Edit this entry  
05
A Boy. A Girl. A Dream

A Boy. A Girl. A Dream

2018
×
Edit this entry  
04
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
Edit this entry  
03
Celeste Barber: Challenge Accepted

Celeste Barber: Challenge Accepted

2019
×
½
Edit this entry  
03
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Billy Crystal: 700 Sundays

Billy Crystal: 700 Sundays

2014
×
Edit this entry  
02
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
Edit this entry  
30
Maria by Callas

Maria by Callas

2017
×
Edit this entry  
29
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
Edit this entry  
29
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Children In Need 2019: Got It Covered

Children In Need 2019: Got It Covered

2019
×
Edit this entry  
27
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Edit this entry  
27
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry