• Freedom Force

    Freedom Force

    2012 was a rough year for Christopher Lloyd,also shoutout to this movie for making me decide not to finish any movie I started and never finished unless I actually want to see it. Oh and this came out 10 Years Ago,who fucking cares? Overall:1/10

  • Red Tails

    Red Tails

    10 Years Ago today,wait,what happened 10 years ago today? I honestly don't even remember what happened 10 years ago today. I mean it's not like some random ass boring forgettable World War II movie from Lucasfilm was released in theaters 10 years ago today. I don't know and remember,ah well. Overall:2/10

  • Our Friend, Martin

    Our Friend, Martin

    ★★★

    Corny in a lot of areas,but I honestly can't think of a better movie to rewatch on Martin Luther King Day (I haven't seen Selma yet so don't @ me). Overall:6/10

  • Cars

    Cars

    ★★★½

    Even though Robots was my first film ever,it didn't leave an impact on me as much as my second film ever,Cars. Even when I used to love Robots,Cars was always the definitive film in my opinion. So even as a newborn the better movie was obvious. From what I was told,I've probably seen this movie more then any other movie ever. I can even remember most details from the DVD. Now I know that this isn't a perfect film by…

  • Robots

    Robots

    ★★★

    I mean this is the first film I ever saw and it's my 15th birthday so...yeah. Overall:6/10

  • Garfield's Halloween Adventure

    Garfield's Halloween Adventure

    ★★

    So nobody's talking about the fact that John let his pets go trick or treating by themselves. Overall:4/10

  • Tangled Ever After

    Tangled Ever After

    ★★★★★

    10 Years Ago today,Disney released an animated short to play before the 3-D re-release of Beauty and The Beast,it was based on one of their most recent films at the time,that short is Tangled Ever After,a little story about the events that took place after the movie (and nowadays the series). It was also released as part of the Cinderella Blu-ray later in that year. Since Tangled is one of my favorite Disney movies (maybe my favorite Disney movie period),this…

  • The Ghost of Lord Farquaad

    The Ghost of Lord Farquaad

    ★★★★½

    Today,January 9th,2022,after 18 and a half years of operation,Shrek 4D closes it's doors at Universal Studios Florida to most likely be replaced with a Secret Life Of Pets attraction. It outlived the version in Universal Studios Hollywood and was outlived by the ones in Universal Studios Japan and Universal Studios Singapore. Now I know it wasn't the best attraction out there,but it was something that was worth visiting at least once during a trip to Universal because of how iconic…

  • The 355

    The 355

    ★★½

    This is one of those movies where you thought it was released on to digital or streaming during quarantine when in actuality it was delayed for 2 years. So despite being delayed for 2 years,was the wait worth it? No,this is a movie that works better as a film released on digital during quarantine and this is a movie where it thinks because it has loud action it's good and cinematic. Here's to more ridiculous and stupid movies in 2022. Overall:5/10

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★½

    Emma Watson not being a piece of shit,haven't seen that in a while. Overall:9/10

  • The Calligrapher

    The Calligrapher

    ★★★★★

    The music is me every time I think I have to sneeze but it won't come out. Overall:10/10

  • Front and Back

    Front and Back

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Luxo fucking dies. Overall:10/10