Ian has logged 419 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joseph: King of Dreams

Joseph: King of Dreams

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Antz

Antz

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry