movie556 has logged 68 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Despicable Me 4

Despicable Me 4

×
Read the review Edit this entry  
28
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Chop Kick Panda

Chop Kick Panda

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Flash

The Flash

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

×
Read the review Edit this entry  
23
The Lorax

The Lorax

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Uncharted

Uncharted

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
Rocky V

Rocky V

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Babysitter's a Vampire

My Babysitter's a Vampire

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Barbie

Barbie

×
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Spy Kids: All the Time in the World

Spy Kids: All the Time in the World

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
½
Read the review Edit this entry