• Charade

    ★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★★½

  • Being There

    ★★★★½

  • Blind Chance

    ★★★★

  • The Hudsucker Proxy

    ★★★

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • My Darling Clementine

    ★★★

  • Five Easy Pieces

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • Dreams

    ★★★★

  • Babel

    ★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • The Immigrant

    ★★★★

  • The Wrestler

    ★★★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★