mohammed has logged 368 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Distant

Distant

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hairdresser's Husband

The Hairdresser's Husband

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry