Julia has logged 95 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Road

The Road

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kiki

Kiki

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tempest

The Tempest

2010
×
★★
Edit this entry