Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Albatross

The Albatross

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pip

Pip

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bounty

Bounty

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Walter

Walter

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fuelled

Fuelled

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Copycat

Copycat

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bang Bang!

Bang Bang!

2018
×
Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Cost of Concordia

The Cost of Concordia

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry