Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The History of the Atlanta Falcons

The History of the Atlanta Falcons

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Edit this entry  
18
The Package

The Package

2018
×
Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hangman

The Hangman

1964
×
★★★½
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sam Morril: Up on the Roof

Sam Morril: Up on the Roof

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sam Morril: I Got This

Sam Morril: I Got This

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Patrice O'Neal: Killing Is Easy

Patrice O'Neal: Killing Is Easy

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry