Highest rated films

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Army of the Dead

    ★★★★★

  • In the Heights

    ★★★★½

  • Pig

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Loki

    ★★★★

  • Old

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • Face/Off

    ★★★★★

  • Con Air

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Jumanji

    ★★★★½

  • Videodrome

    ★★★★½

  • Contact

    ★★★★½

  • The Age of Innocence

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★½

  • Ghost World

    ★★★★

  • Die Hard: With a Vengeance

    ★★★★

  • New Nightmare

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 239 Films watched
  • 34.1 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

Hunter Hunter

Jan 1

Most Watched

Army of the Dead

twice

Last Film

Clifford

Jul 28

Genres, countries & languages

Drama
102 films
Thriller
75 films
Comedy
67 films
Action
52 films
Horror
39 films
Adventure
35 films
Crime
34 films
Romance
34 films
Sci Fi
30 films
Mystery
30 films
USA
197 films
UK
32 films
France
17 films
Canada
12 films
Japan
7 films
Hong Kong
7 films
Germany
7 films
Australia
4 films
Netherlands
4 films
Sweden
4 films
English
225 films
Spanish
19 films
German
16 films
Italian
10 films
French
10 films
Japanese
10 films
Cantonese
8 films
Chinese
7 films
Russian
5 films
Romanian
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 112

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked review

Army of the Dead

Army of the Dead

★★★★★

Okay who wrote this thing

More reviews

🎈 Mr. Brooks 🎈’s most liked list

Ocean Waves
Alien Nation
The Watcher in the Woods

First Time Watches in 2021

Let's go! I honestly hope I watch fewer movies this year.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Princess Mononoke
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Music
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Marriage Story
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Man from Snowy River
Average weighted rating:

3.4

Films 🎈 Mr. Brooks 🎈 watched in 2021

  • Clifford
  • Ratcatcher
  • Old
  • About Time
  • Werewolves Within
  • The Forever Purge
  • The Age of Innocence
  • Space Jam: A New Legacy
  • Fear Street: 1666
  • Pig
  • The Man from Snowy River
  • Spirit Untamed
  • Bringing Up Baby
  • Fallen Angels
  • Loki
  • Face/Off
  • Primary Colors
  • Black Widow
  • Con Air
  • Fear Street: 1978
  • No Sudden Move
  • The Tomorrow War
  • The Goonies
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Jumanji
  • Fear Street: 1994
  • The Bodyguard
  • The Time Machine
  • Ransom
  • F9
  • Ghost World
  • Good on Paper
  • The Game
  • Frequency
  • The Fifth Element
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • The Hitman's Bodyguard
  • Luca
  • Fatherhood
  • Infinite
  • Postcards From the Edge
  • The River Wild
  • Die Hard: With a Vengeance
  • In the Heights
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Nightmare Alley
  • Chungking Express
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • The Conjuring 2
  • The Conjuring
  • Riders of Justice
  • Days of Being Wild
  • Bo Burnham: Inside
  • A Quiet Place Part II
  • Cruella
  • Sister Act
  • Twins
  • Backdraft
  • Wrath of Man
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • The Natural
  • Seance
  • The Marksman
  • Those Who Wish Me Dead
  • The Woman in the Window
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Saw II
  • Oxygen
  • Army of the Dead
  • Army of the Dead
  • Primal Fear
  • Dead Again
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Spell
  • Malice
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Big Trouble in Little China
  • As Tears Go By
  • Stowaway
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Quiz
  • Quo vadis, Aida?
  • The Man Who Sold His Skin
  • Better Days
  • Bruce Almighty
  • The Mole Agent
  • Pinocchio
  • Collective
  • Mortal Kombat
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Ghosts of Mars
  • Videodrome
  • Contact
  • Allied
  • A Christmas Carol
  • Used Cars
  • Survival of the Dead
  • Nobody
  • The Princess and the Frog
  • Manhunter
  • The Insider
  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn
  • Thunder Force
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • The One and Only Ivan
  • The Stand
  • I Wanna Hold Your Hand
  • Chaos Walking
  • A New Leaf
  • Flubber
  • Shiva Baby
  • Romancing the Stone
  • Bad Trip
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Godzilla vs. Kong
  • Mighty Morphin Power Rangers: The Movie
  • Crimson Peak
  • New Nightmare
  • Don't Look Now
  • American Boy: A Profile of Steven Prince
  • The Color Purple
  • The Mothman Prophecies
  • Marriage Story
  • The White Tiger
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Italianamerican
  • God's Own Country
  • Boxcar Bertha
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • The Sixth Sense
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • Happily
  • Final Destination
  • Allen v. Farrow
  • Working Girl
  • Princess Mononoke
  • Flora & Ulysses
  • Popeye
  • Twister
  • Zack Snyder's Justice League
  • My Octopus Teacher
  • San Andreas
  • Raya and the Last Dragon
  • Boss Level
  • Coming 2 America
  • WandaVision
  • Hotel for Dogs
  • Moxie
  • Virtuosity
  • The Undoing
  • The Keep
  • Two of Us
  • The United States vs. Billie Holiday
  • The Father
  • Tom & Jerry
  • The Life Ahead
  • Jade
  • The Croods: A New Age
  • A Glitch in the Matrix
  • La Llorona
  • Over the Moon
  • 1941
  • Letters to Juliet
  • Hardcore
  • The Personal History of David Copperfield
  • Monster Hunter
  • I Care a Lot
  • Music
  • Waiting for Guffman
  • Willy's Wonderland
  • Breaking News in Yuba County
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • The Manchurian Candidate
  • To All the Boys: Always and Forever
  • Saint Maud
  • The Stepford Wives
  • The Manchurian Candidate
  • The Sugarland Express
  • Framing Britney Spears
  • The Climb
  • Wishmaster
  • Earwig and the Witch
  • French Exit
  • Hard Boiled
  • The World to Come
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • CODA
  • All Light, Everywhere
  • Prisoners of the Ghostland
  • Land
  • The Blazing World
  • Together Together
  • Mass
  • The Sparks Brothers
  • Eight for Silver
  • Passing
  • Strawberry Mansion
  • Cryptozoo
  • Knocking
  • His House
  • Censor
  • In the Earth
  • John and the Hole

See all 239

World map

Highly rated films 🎈 Mr. Brooks 🎈 is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Karnan
  • Joji
  • Little Mom
  • The Suicide Squad

Highly rated with 🎈 Mr. Brooks 🎈’s friends Patron

  • Boogie Nights
  • Bo Burnham: Inside
  • Nomadland
  • Minari
  • Sound of Metal
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Father
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Judas and the Black Messiah
  • Fast Five
  • Pig
  • Promising Young Woman
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • In the Heights
  • Shiva Baby
  • The Mitchells vs. The Machines
  • WandaVision
  • Saint Maud
  • All Light, Everywhere
  • Coming to America
  • The Sparks Brothers
  • Nobody
  • On the Count of Three
  • Army of the Dead
  • CODA
  • A Quiet Place Part II
  • Cruella
  • Zola
  • No Sudden Move
  • Raya and the Last Dragon
  • The Empty Man
  • Luca
  • Bad Trip
  • Fear Street: 1994
  • Fear Street: 1978
  • Fear Street: 1666
  • Wrath of Man
  • Mass
  • Passing
  • A Glitch in the Matrix
  • One for the Road
  • The Tomorrow War
  • In the Earth
  • F9
  • The Little Things
  • Censor
  • Kong: Skull Island
  • Godzilla vs. Kong
  • Black Widow
  • Moxie
  • Coming 2 America
  • Prisoners of the Ghostland
  • Old
  • Those Who Wish Me Dead
  • The Marksman
  • I Care a Lot
  • Zack Snyder's Justice League
  • Mortal Kombat
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • How It Ends

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more